Novorojenček je tukaj, kaj pa sedaj? Nasveti za novopečene starše
Pričakovanje in rojstvo otroka sta nepozabni izkušnji vsakega starša. Poleg nove družinske dinamike se spoznavate z novimi navadami, rutinami in spalnim ritmom. Življenje se vam z vsemi spremembami čez noč praktično obrne na glavo. Družina in prijatelji, ki že imajo izkušnje, vam delijo mnogo nasvetov za skrb otroka. A nasveti za starše niso vedno dovolj, potrebujete tudi iskren pogovor, pomoč in deljenje izkušenj.
Začetek starševstva pa ne prinaša zgolj veselja in sreče, temveč tudi neprespane noči, utrujenost in nove odgovornosti. S starševstvom se nedvomno pojavijo tudi dvomi in skrbi. Eno izmed takih je zagotovo vprašanje, kako boste poskrbeli za varnost otroka in kaj boste naredili, če zboli ali se poškoduje.
V nadaljevanju vam z nasveti za novopečene starše pokažemo, kako samozavestno pristopiti k novi vlogi starševstva, kako poskrbeti, da bodo prvi tedni z otrokom manj naporni in kaj lahko storite, da boste glede varnosti vašega otroka mirnejši.
- Sprejmite pomoč
Po prihodu otroka v vaš dom se stvari postavijo na glavo. Drugačen ritem, več gospodinjskih opravil in nenazadnje skrb za popolnoma nebogljeno bitje, ki je popolnoma odvisno od vas. Upoštevali ste nasvete za novopečene nosečke in čez nosečnost dobro skrbeli zase, kaj pa sedaj, ko je otrok tukaj? Tudi v tem obdobju nikar ne smete pozabiti poskrbeti tudi zase, zato sprejmite pomoč, ki jo dobite od družine in prijateljev. Če obiskov v prvih tednih ne želite imeti, se ne počutite slabo, ko jih omejite. Nenazadnje najbolje veste, kaj je dobro za vas in vašega otroka. - Z novorojenčkom ravnajte pogumno, a nežno
Koristni nasveti za starše, ki smo jih prebrali pred prihodom novorojenčka, se kar naenkrat ne zdijo več tako koristni. Novorojenčki se nam zdijo majhni in krhki, tako, da se jih včasih sploh ne upamo dotikati. A brez strahu. Če prej niste preživeli veliko časa z dojenčki in menite, da nimate dovolj izkušenj, si zapomnite sledeče:
- Umijte si roke. Preden novorojenčka dvignete in vzamete v naročje, si umijte ali razkužite roke. Novorojenčki namreč še nimajo dobro razvitega imunskega sistema, zato so bolj izpostavljeni okužbam. Naj vam ne bo nerodno na umivanje ali razkuževanje rok opozoriti tudi vse goste, ki bodo prišli dojenčka pogledat.
- Podprite otrokovo glavico in vrat. Pomembno je, da otroka pravilno vzamete iz posteljice in ga pravilno držite. Pri dvigovanju dojenčka vedno podprite njegovo glavo in vrat, saj vrat še ni dovolj močan, da bi lahko glavico nosil.
- Prepričajte se, da je dojenček v nosilki, otroškem sedežu ali vozičku pravilno pripet. Posebno pozornost namenite temu, da je dojenček vedno varno nameščen in pripet.
- Igrajte se nežno. Pazljivi bodite tudi pri igri z dojenčkom, saj pripravljen na hitre in nekontrolirane gibe.
- Previjanje je lažje, ko ste dobro pripravljeni
Novorojenček običajno potrebuje do 10 plenic na dan oz. do 70 na teden. To vsekakor ni majhen zalogaj, še posebej, če boste uporabljali pralne plenice. Pred previjanjem najprej poskrbite, da imate vse potrebščine na dosegu roke. Pri previjanju novorojenčku z vodo umijte intimne predele in jih dobro osušite, po potrebi pa namažite tudi s hladilnim mazilom. - Ne pozabite, da so novorojenčki pogosto lačni
Hranjenje novorojenčka vzame veliko časa, saj so običajno lačni na 2 do 3 ure. Pomembno je, da se držite pravila, da ga nahranite kadarkoli opazite prve znake lakote. To lahko izgleda tako, da je novorojenček bolj aktiven in išče dojko. Jok je že pozen znak za lakoto, zato se poskušajte izuriti v prepoznavanju drugih znakov.
Hranjenje dojenčka v prvih mesecih izkoristite za to, da si ustvarite vez z dojenčkom, zato izkoristite čas, preživet skupaj. - Novorojenčki spijo 16 ur ali več
Vsak novorojenček ima svoj lasten ritem in potrebo po spanju, vendar prvih nekaj tednov še nimajo občutka za dan in noč. Dnevna rutina, hranjenje in kopanje so pomembni in imajo na novorojenčka lahko pomirjujoč učinek. S temi rituali bo dojenček prej vzpostavil lastno spalno rutino. - Nega popka je pomembna
V prvih dneh po porodu poskrbite, da bo ostanek popkovine čist in suh, pa tudi pleničko zavihajte tako, da se ne bo dotikala popka. Dokler se popek popolnoma posuši, novorojenčka umivajte le z gobico in vodo. Ostanka popkovine nikoli ne poskušajte odtrgati, tudi, če visi le še na nitki. Izogibajte se oprijetim oblačilom in poskrbite, da se čim prej posuši. - Previdno pri kopanju
Kopanje novorojenčka je lahko stresno doživetje tako za vas kot zanj. Kako ga držati, da bo v banjici varen in mu bo udobno? Kaj pa, če začne jokati? Brez skrbi, po nekaj poskusih se boste vsi začeli počutiti bolj prijetno, zato se nikar ne ustrašite že na začetku.
Novorojenčka ni potrebno kopati vsak dan. Za začetek bo trikrat na teden povsem dovolj. Prepogosto kopanje lahko namreč izsuši njegovo kožo. Za kopanje novorojenčka uporabite gobico za umivanje vse dokler popkovina ne odpade, mila pa novorojenček še ne potrebuje. Milo lahko začnete uporabljati kasneje, ko dopolni vsaj 4 tedne.
V banjico natočite približno 5 centimetrov tople vode. Pazljivo pri temperaturi vode, saj ta ne sme biti prevroča. Med umivanjem ga po telesu večkrat polijte s toplo vodo, pri tem pa ga varno držite. S svojo nedominantno roko lahko podpirate glavo in vrat, z drugo roko pa pridržite dojenčkovo telo in ga počasi položite v vodo z nogami naprej. Ne pozabite: bodite sproščeni! Oba z novorojenčkom se bosta počutila boljše in predvsem varno. - Za otroka uredite zavarovanje
Posebno pozornost pa namenite tudi obveznemu zdravstvenemu zavarovanju vašega novorojenčka, ki poskrbi za kritje zdravstvenih storitev v primeru nezgode ali bolezni otroka. Do starosti 60 dni se zanj uporabljajo zdravstvene storitve na zavarovanje enega od staršev oziroma skrbnikov, ki ima obvezno sklenjeno zavarovanje.
Najpozneje v roku 60 dni po rojstvu morate novorojenčka prijaviti v obvezno zdravstveno zavarovanje. To lahko stori katerikoli starš tako, da posreduje rojstni list delodajalcu, ki nato opravi prijavo otroka v obvezno zdravstveno zavarovanje.
Otrok bo zavarovan do dopolnjenega 15. leta starosti oziroma do starosti 18 let, če pa bo nadaljeval šolanje, pa najdlje do dopolnjenega 26. leta starosti oziroma do konca študijskega leta.
Nezgodno zdravstveno zavarovanje otroka kot dodatna zaščita
Lahko pa se odločite tudi za nezgodno zavarovanje otroka, kar je še predvsem v času aktivnega odraščanja otroka nadvse pametna odločitev. Praske, odrgnine, buške ali pa hujše poškodbe in nezgode so v otroštvu pogosto prisotne, kar ni nič nenavadnega. Dokler gre za manjše nezgode, temu ne posvečate prevelike pozornosti. A hitro se lahko zgodi kaj hujšega, ki s sabo ne prinese le bolečine, ampak morda tudi dolgotrajno zdravljenje. Nezgodno zavarovanje vam olajša morebitne finančne težave, ki lahko nastanejo v času zdravljenja otroka.
Kaj preveriti pred sklenitvijo nezgodnega zavarovanja za otroka?
Svetujemo vam, da se pred izbiro nezgodnega zavarovanja za otroka dobro pozanimate in preverite naslednje kriterije:
- Zavarovalna premija: Pri izbiri zavarovanja je pomembno, da se ne osredotočate le na najnižjo premijo. Običajno zavarovalnice ponujajo tudi vnaprej pripravljene pakete, prav tako pa se lahko odločite za paket po meri.
- Zavarovalna vsota: Razmislite o višini zavarovalne vsote, ki bi jo želeli prejeti v primeru bolezni ali nezgode vašega otroka, tudi v primeru trajne invalidnosti.
- Dnevno nadomestilo: Dnevno nadomestilo v primeru bolnišničnega in zdraviliškega zdravljenja ali za dni okrevanja doma nekoliko ublaži izpad dohodka, saj mora en izmed staršev ta čas preživeti z otrokom.
- Nezgodna mesečna renta: Preverite, ali jo zavarovanje vključuje, in pri kateri stopnji invalidnosti se izplačuje.
- Višina in način izplačila: Preverite, kakšni so pogoji in višina izplačila.
- Dodatna kritja: Preverite, ali nezgodno zavarovanje vključuje tudi kritje za najpogostejše poškodbe in kakšna je višina teh kritij.
- Ostale ugodnosti: Preverite tudi, ali zavarovalnica nudi ostale ugodnosti, kot so sklenitev preko spleta, popusti in druge ugodnosti, ki jih prejmete ob sklenitvi.
Prednosti zavarovanja Merkur Otroci
Zavarovanje Merkur Otroci ponuja številne prednosti, kot so:
- Preprosta sklenitev preko spleta.
- Visoke zavarovalne vsote.
- Veljavnost po vsem svetu.
- Sklenitev v okviru treh paketov: Zavarovanje je možno skleniti v okviru treh paketov z že določenimi zavarovalnimi kritji (paketi A, B in C), kjer se enostavno odločite za paket, ki najbolj ustreza vam in vašemu otroku.
- Izbirni paket: Izberete lahko tudi izbirni paket, ki vključuje poljubno izbiro kritij in zavarovalnih vsot znotraj limitov.
- Inovativna kritja: Sklenitev zavarovanja Merkur Otroci vam poleg osnovnih nadomestil, kot so finančno nadomestilo v primeru trajne invalidnosti zaradi nezgode, dnevno in bolnišnično nadomestilo v primeru nezgode ali bolezni, ponuja tudi inovativna kritja za primere različnih življenjskih situacij in zavarovalno kritje za primer hudih bolezni.
- Dodatno zdravstveno zavarovanje za nekatere hude bolezni: Za otroke do 14 let je poleg izbire enega izmed paketov za nezgodno zavarovanje mogoče skleniti tudi dodatno zdravstveno zavarovanje za nekatere hude bolezni.
Zavarovanje Merkur Otroci poleg klasičnih kritij ponuja tudi številne prednosti, kot so:
- Plačilo inštrukcij: Povračilo stroškov inštrukcij v primeru, da se zavarovanec ne more udeležiti pouka zaradi posledic nezgode.
- Psihološka pomoč: Povračilo stroškov psihološke pomoči zaradi nezgode.
- Zamenjava dokumentov: Povrnitev stroškov ponovne izdaje osebnih dokumentov.
- Nadomestilo žrtvi nasilja: Izplačilo dogovorjene vsote v primeru, da je bila zavarovana oseba žrtev nasilja.
- Rehabilitacija: Povrnitev stroške rehabilitacije po nezgodi do dogovorjene vsote.
Zavarovanje Merkur Otroci je namenjeno:
- Vsem osebam starim med 0 in 18 let, ki se želijo zavarovati pred nezgodami v prostem času in v šoli.
- Osebam, ki želijo enostaven način sklepanja paketnih zavarovanj z možnostjo individualne izbire kritij.
- Osebam, ki se zavedajo pomena finančnega bremena v primeru trajne invalidnosti, hospitalizacije zaradi nezgode in bolezni, fizičnega ter psihološkega okrevanja po nezgodi ter s tem povezanih stroškov.
- Osebam, ki želijo poleg nezgodnega zavarovanja tudi možnost zavarovanja otroka za primer hudih bolezni.
Kako skleniti nezgodno zavarovanje za otroke in mladino Merkur Otroci?
Če se zavedate, da nesreča nikoli ne počiva, ste se odločili za sklenitev nezgodnega in zdravstvenega zavarovanja za otroke in mladino. S tem boste poskrbeli za pravo zdravniško pomoč takrat, ko jo bo otrok potreboval, in omilili morebitne finančne posledice nezgode. Če imate dodatna vprašanja, vam z veseljem podamo več informacij na telefonski številki 080 28 55.