Merkur
hero image

Je res že čas, da vaš otrok dobi mobilni telefon?

Z vprašanjem, kdaj otroku kupiti telefon, se slej ko prej sreča vsaka družina. Tehnologija je nepogrešljiv del vsakdana, zato otroci od najzgodnejšega otroštva prihajajo v vsakodnevni stik z zasloni in napravami kot so pametni telefoni, tablice, ure, računalniki, televizija in še kaj. Zato ni čudno, da si slej ko prej svoj zaslon zaželijo tudi sami.

Tehnologija torej vpliva na družinsko življenje, zato vprašanje ni, ali otrok sploh sme uporabljati telefon – vprašanje je, kdaj je primerno, da ga začne uporabljati.

V tem članku smo raziskali, kako tehnološki razvoj vpliva na družinsko življenje, prednosti in slabosti povezanosti ter kako starši lahko uspešno vključijo telefone in druge naprave v svoje družine.

cheerful-little-girl-lying-floor-carpet-using-smartphone.jpg

Prednosti povezanosti

Sodobna tehnologija omogoča lažjo komunikacijo in občutek varnosti med družinskimi člani, ne glede na to, kje se nahajajo. S klici, SMS-i in družbenimimi omrežji je enostavno vzpostaviti stik in ohraniti povezanost, hitro poklicati na pomoč v res nujnih primerih, za otrokovo napravo pa je možno nastaviti tudi možnost sledljivosti.

S pomočjo telefonov je relativno enostavno načrtovati družinske aktivnosti. Koordinacija med družinskimi člani je lahko manj zapletena, saj je mogoče hitro in enostavno določiti urnike ter uskladiti različne obveznosti v skupnih koledarjih.

Je kdo rekel zabava? Z internetom in televizijo so skoraj neskonče možnosti za ogled filmov, risank, igranje iger ali prepevanje karaok.

Tu je tudi izobraževalni vidik. Če je naprava pripomoček in ne igrača, lahko otroci dostopajo do številnih spletnih virov kot so spletni tečaji, izobraževalne igre in raziskave za šolske naloge. Tako imajo na voljo številne možnosti za učenje in razvoj.

cheerful-family-waving-while-having-video-call-touchpad-home.jpg

Ne nazadnje pa tehnologija omogoča ohranjanje stika z oddaljenimi družinskimi člani. Preko videoklicev in družbenih omrežij je mogoče vzpostaviti stik s sorodniki, ki živijo daleč stran. To omogoča krepitev družinskih vezi.


Pomanjkljivosti in slabosti naprav v družini

Kljub številnim prednostim pa tehnologija v družinsko življenje prinaša tudi nekatere pasti. Pomembno je, da starši zavedajo teh slabosti in se z njimi ustrezno soočajo.

Prekomerna uporaba telefonov je gotovo splošen pojav. Ne samo telefonov – če katerikoli zaslon postane prevladujoč element v družinskem življenju, lahko to vodi do zanemarjanja dejavnosti in medsebojnih odnosov.

Pomembna naloga staršev je tako, da vzpostavijo ravnotežje med uporabo naprav in »tradicionalnim« preživljanjem skupnega časa in tudi vodijo z zgledom. Super skupne aktivnosti so lahko družinski večeri z namiznimi igrami, aktivnosti na prostem, skupno kuhanje ali skupna domača opravila.

family-selfie-from-trip-forest (2).jpg

Poleg tega je pomembno tudi jasno opredeliti namen uporabe telefonov in naprav. Starši morajo jasno povedati, za kakšne vrste in primere uporabe dovolijo otrokom uporabo. To naj bo povezano s skupnimi vrednotami varnosti, komunikacije ali izobraževanja.

Telefon oz. zasloni naj ne bodo nagrada ali kazen. Zdrava uporaba tehnologije se začne z zrelostjo oziroma občutkom odgovornosti. Otrok naj razume, zakaj in pod katerimi pogoji mu zaupate samostojnost.


Pri kateri starosti naj otrok dobi telefon?

Strokovnjaki so oblikovali smernice, ki priporočajo naslednje:

0 – 2 leti: brez zaslonov.
Z otrokom se čim več glejte iz oči v oči, ne uporabljajte telefona v njegovi prisotnosti, predvsem pa ne uporabljajte telefona kot »varuške« za uspavanje ali preusmerjanje pozornosti.

2 – 5 let: manj kot uro zaslona na dan.
Otrok naj v vaši družbi uporablja zaslon za družabne stike, npr. videoklice s starimi starši. Svoj telefon ob otroku uporabljajte čim manj, priporočljivo je aktivno preživljanje časa zunaj.

6 – 9 let: največ ura zaslona na dan.
Otrok naj še nima svojega telefona ali tablice. Začnite odkrite pogovore o nevarnostih interneta in pomenu zasebnosti ter otroku dajte vedeti, da se lahko vedno obrne na vas.

10 – 12 let: do 1,5 ure zaslona na dan.
Otroku lahko omogočite »butl-fon« oziroma preprosto napravo z osnovnimi funkcijami za klice in pošiljanje sporočil, a brez interneta ali aplikacij. Otrok naj ne bo lastnik te naprave, o uporabi pa se veliko in odkrito pogovarjajte.

13 – 18 let: do 2 uri zaslona na dan.
Mladostnik naj čim dlje ne bo lastnik svoje naprave, o vsebinah in uporabi pa se čim več pogovarjajte. Povsem omejiti jih seveda ne morete, zato jim bodite zgled in opora za vse, kar potrebujejo.

copy-space-female-couch-with-guitar.jpg

Varnost naj bo vedno na prvem mestu

Redna in odkrita komunikacija o prednostih in pasteh pametnih naprav je ključna. Pred nevarnostmi sodobne tehnologije lahko svojega otroka zaščitite le do neke mere, zato skušajte poskrbeti, da se vam bo lahko zaupal in se počutil varno.

Za nepričakovane dogodke v »resničnem« svetu onkraj zaslonov pa vam lahko pomaga dobro otroško nezgodno zavarovanje Merkur Otroci. Oglejte si  zavarovanje za otroke Merkur Otroci, nagrajeno in ocenjeno kot odlično v konkurenci. Sklenete ga lahko enostavno kar na spletu.

Otroško nezgodno zavarovanje Merkur Otroci vaši družini nudi prednosti kot so visoka kritja, plačilo inštrukcij in rehabilitacije, izplačilo žrtvam nasilja ter celoletno veljavnost povsod po svetu.

Ostanite varni, povezani in zadovoljni.

​​​​​​